Nasza Historia

Historia powstania zespołu sięga lat 60., kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia zespół działał przy swojej uczelni, która, wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną „Kortowa”, jest jego największym opiekunem i mecenasem. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.

Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. 

Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne min. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Piękno polskiego folkloru mogła wielokrotnie podziwiać publiczność Włoch, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Litwy, Łotwy, Belgii, Holandii, Sycylii, Grecji, Korsyki, Monako, Malty, Czech, Egiptu, Szwajcarii, Luksemburga, Singapuru, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Niemiec, Korei Południowej, Meksyku, Malezji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Brazylii.

Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany.